NASIL GİDİLİR?

Frig Vadisi

NASIL GİDİLİR?

FRİG VADİSİ AFYONKARAHİSAR BÖLÜMÜNE ULAŞIM:


AFYONKARAHİSAR’DAN AYAZİNİ’NE ULAŞIM:


Afyonkarahisar’dan 23 km. uzaklıktaki Ayazini’ne Köy garajından hareket eden minibüslerle ulaşmak mümkün olduğu gibi özel araçla Afyonkarahisar-Seyitgazi yolunun 20. Km.’sinden Ayazini levhasını yazılan yerden arayola girerek 4.3 km gittikten sonra ulaşmak mümkündür. Ayazini’de görülecek yerler arasında kilise, metropolis, peri bacaları ve Avdalas Kalesi mevcuttur.


Yine Afyonkarahisar-Seyitgazi yolunun 28. Km.’sinden Göynüş Vadisi levhasından dönerek arayoldan bir kral mezar odası olan Aslantaş, Yılantaş ve Frig Açık Hava Tapınağı olan Maltaş’a ulaşmak mümkündür.


AFYONKARAHİSAR’DAN İHSANİYE’YE ULAŞIM:


Afyonkarahisar’dan minibüslerle ve özel araçla hareket ederek şehir merkezine 51 km. mesafedeki İhsaniye İlçesine bağlı Döğer Kasabası’nda yine Friglerden kalan Aslankaya, Kapıkaya I ve Kapıkaya II gibi anıtları ve tapınakları, mezar odalarını, kaya yerleşimlerini, Osmanlı dönemine ait Döğer Kervansarayını, Emre Gölü kenarındaki Emre Tekkesini görebilirsiniz.


FRİG VADİSİ ESKİŞEHİR BÖLÜMÜNE ULAŞIM:


Frig Vadisi’nin Eskişehir İl sınırları içerisinde kalan bölümünün Eskişehir’e uzaklığı 80 km’dir. Bu bölgedeki en önemli anıt olan Yazılıkaya Köyü ile iç içe olan Antik Frigya’nın merkezinde olduğu kabul edilen; Frig Vadisi olarak adlandırılan ve çok geniş bir coğrafyaya yayılan bölgedeki anıtların en görkemlisi olan Yazılıkaya Anıtı’na gitmek için, Eskişehir Otogarından minibüslere binebilir. Ankara-Eskişehir istikameti üzerinden gelmek isteyenler ise Eskişehir’in güneydoğusundaki Çifteler İlçesi’nden de Vadiye ulaşabilirler. Vadinin Eskişehir bölümünün Çiftelerden uzaklığı 39 km.’dir. Çiftelerden ayrılan yolla Mecidiye, Bardakçı, Karaağaç ve Kayı üzerinden Yazılıkaya’ya ve yakınında olan bir diğer önemli Frig eseri Gerdekkaya’ya ulaşır.


Afyonkarahisar üzerinden Vadinin Eskişehir il sınırları içerisinde kalan kısmına ulaşmak için ise Afyonkarahisar-Seyitgazi Yolu kullanılır.Afyonkarahisar-Seyitgazi arası ise 91 km olup, Seyitgazi’den ise vadiye ulaşım 30 km.’dir. Yol düzgün ve asfalttır.


Aracınız yoksa Eskişehir’den Seyitgazi’ye ya da Afyon’dan İhsaniye’ye otobüs ile gelip daha sonrasında taksi tutabilirsiniz. Aksi takdirde uzun yürüyüşe hazır olun.


FRİG VADİSİ KÜTAHYA BÖLÜMÜNE ULAŞIM:


Frig Vadilerinin Kütahya’da kalan bölümü İl sınırları içerisinde, merkeze 3 km.uzaklıktaki Yeni Bosna köyünden başlayıp, Kütahya’ ya 55 km. uzaklıktaki Ovacık köyüne kadar, ilin doğusu boyunca uzanan alanı; Sabuncupınar, Söğüt, İnli, Sökmen, Fındık ve İncik mağaralarının bulunduğu kuzey bölüm ile daha güneydeki Ovacık köyü, İnlice Mahallesi ve çevresini kapsar.


Bu yerlere ulaşım minibüslerle sağlanabileceği gibi yol levhalarını takip ederek özel araçla da mümkündür.


İhsaniye’de bulunan Frig Eserleri geniş bir alana yayıldığı için şahsi araç ile ulaşım sağlanması tavsiye edilir.

Bunun yanı sıra çeşitli firmaların Frig Vadisi turlarına katılarak tüm alanı gezerek aktivitelere katılma imkânı bulabilirsiniz.

Toplu taşıma ile İhsaniye İlçesi ve İhsaniye İlçesine Bağlı Döğer Kasabası’na Afyonkarahisar Merkez’den ulaşabilirsiniz.

İhsaniye Kaymakamlığı tarafından hazırlanan İhsaniye İlçesi Turizm Haritası size geziniz sırasında yardımcı olacaktır. Akıllı telefonunuza QR kod okuyucusu kurarak turizm broşüründe bulunan konum bilgilerinden ve sesli rehberden faydalanabilirsiniz.

İhsaniye Belediyesi Otobüs Hareket Saatleri (Afyon Otogar Kalkış)

Afyonkarahisar Maliye ve Park Afyon AVM Önünden Geçmektedir. Döğer Kasabası Araçları’na Park Afyon AVM önünden binebilirsiniz.

Frig Vadisi

3000 Yıllık Tarih